A Moody's a közép- és kelet-európai (KKE) országoknál továbbra is biztonságosnak látja az államadósságok 2024-es szintjét, így nem módosítják a stabil szuverén hitelképességi kilátásokat a régióban. Az elemzők a robusztus makrogazdasági kilátások miatt azt várják, hogy a beinduló növekedés miatt csökken a GDP-arányos hiány és az államadósság is a térség gazdaságaiban. Úgy látják, hogy az energiaválság gazdasági és társadalmi hatásai, ami miatt 2023-ra negatív kilátást vázoltak, az eredetileg várthoz képest kevésbé voltak jelentősek. Emellett a gázellátási zavarok kockázata 2024-ben tovább csökken a magas gáztárolási szintek, a kínálat diverzifikálása, az infrastrukturális beruházások és a keresletoldali kiigazítások miatt. Utóbbi esetében pont Magyarország és Szlovákiában látnak még problémákat a magas orosz kitettség miatt. A negatív kilátásokat kiválthatja a kulcsfontosságú exportpiacok lényegesen gyengébb gazdasági fellendülése vagy az élelmiszer- és energiainfláció felpörgése is, ami szigorúbb monetáris politikát és magasabb finanszírozási költségeket eredményez
A Moody's rontotta Kína adósbesorolásának kilátását, és a hivatalos bejelentés előtt érdekes kiszivárogtatás jelent meg a közösségi médiában.
Stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról Nagy-Britannia hosszú távú, "Aa3" szintű államadós-osztályzatának kilátását a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő ezzel egy időben megerősítette a brit szuverén kötelezettségek besorolását.
Az amerikai kormányzat október 1-től történő potenciális leállása negatív esemény lenne az Egyesült Államok hitelminősítése szempontjából, mert rávilágítana az amerikai intézményi és kormányzati erő gyengeségére még akkor is, ha egyébként a politikai huzavona gazdasági hatása valószínűleg rövid ideig tartana – gyakorlatilag ezt üzente a Moody’s Investors Service a hétfő esti közleményében.
Londoni pénzügyi elemzők legfrissebb előrejelzése szerint várhatóan csökken 2023-ban a világkereskedelmi áruforgalom értéke, elsősorban az amerikai és az európai import valószínűsíthető visszaesése miatt.
Az emelkedő energiaárak és az esetleges ellátási korlátozások jelentős működési kihívásokat támasztanak több nyugat- és közép-európai bankrendszer nagy energiafelhasználó vállalati adósaival szemben - áll a Moody's Investors Service pénteken Londonban ismertetett átfogó szektorelemzésében.
Alapesetben arra számít a Moody’s Investors Service a kedd éjjel kiadott helyzetértékelésében, hogy év végéig meg tud állapodni egymással a magyar kormány és az uniós intézmények és így semennyi, vagy csak kismértékű uniós pénzfelfüggesztés lesz a jogállamisági vita következménye. Azt a kockázatot is megjegyzik azonban, hogy ha ez mégsem sikerül, akkor rengeteg uniós pénzünk ragadna be, mert így a helyreállítási programunk támogatási lábának nagy része is elveszne, és ez így együtt már negatívan hatna Magyarország gazdasági és költségvetési erejére, emiatt pedig ez a forgatókönyv negatív lenne a hitelminősítésünkre is. Összességében tehát az a fő üzenet három nappal a rendes hitelminősítői felülvizsgálat előtt, hogy bíznak az alkuban, de látják a veszélyt is. Emiatt értékelésünk szerint benne van a pakliban, hogy pénteken az eddigi stabil kilátásunkat negatívra rontják a Baa2 besorolásnál.
Felminősítési felülvizsgálat alá vette Horvátország hosszú futamidejű, devizában és hazai valutában fennálló államadósságának "Ba1" szintű - egyelőre nem befektetési ajánlású - osztályzatát a Moody's Investors Service.
Romlást valószínűsítő, de mérsékelten derűlátó elemzést jelentett meg a Moody's a közép- és kelet-európai jelzáloglevelek sérülékenységével kapcsolatban.
A Moody's Investors Service beszámolója szerint április 4-én Oroszország két 2022-ben és 2042-ben lejáró devizakötvényét nem dollárban, hanem rubelben fizetett ki, amely az eredeti kötvényszerződésekhez képest a fizetési feltételek megváltoztatását jelenti.
Borzalmas állapotok uralkodnak a fegyveres konfliktus dúlta észak-etiópiai Tigré tartományban - jelentette ki hétfőn Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tigréi származású főigazgatója. Eközben a Moody's leminősítette az országot, és további rontást helyezett kilátásba.
Jövő pénteken, március 26-án vizsgálja Magyarország államadós-besorolását a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő, amely tavaly szeptember óta felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátással tartja nyilván a "Baa3" szintű, befektetési ajánlású magyar szuverén osztályzatot.
A válság ellenére két nagy hitelminősítő is pozitívra javította a magyar adósbesorolás kilátását 2020-ban, vagyis összességében nem volt rossz éve Magyarországnak ebből a szempontból. Kérdés, hogy a cégek hogyan értékelik majd a válságból való kilábalási pályák különbözőségeit és kockázatait, ezek miatt lehet, hogy majd csak 2021-ben árazzák be a hosszabb távú hatásokat. Az előzetes naptárakból az kiderült, hogy idén is mindhárom cég kétszer-kétszer vizsgálja majd felül a magyar besorolást, először február közepén rögtön ketten is dönthetnek.
Stabilra javította az eddigi negatívról a globális autóiparra érvényben tartott kilátását kedden a Moody's Investors Service, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy az ágazat lassan magához tér a koronavírus-járvány okozta súlyos értékesítési sokkból és a kereslet jövőre várhatóan meredeken emelkedik.
Markánsan emelkedik a fejlett ipari gazdaságok államadósság-rátája a koronavírus-járvány hatásainak enyhítését célzó intézkedések költségei és a gazdasági visszaesés miatt - áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban ismertetett tanulmányában. A nemzetközi hitelminősítő közölte: az általa vizsgált 14 fejlett gazdaságban a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráták átlagosan 19 százalékpontos emelkedését várja 2020-ra. A Moody's hangsúlyozza, hogy ez nagyobb mértékű, gyorsabb és szélesebb bázisú adósságnövekedés lenne a 2008-2009-es globális pénzügyi válság idején tapasztaltnál.
A magyar gazdaságban várhatóan az idei év első felére koncentrálódnak az új koronavírus okozta Covid-19-járvány negatív hatásai, és az év második felétől már elkezdődhet a kilábalás - áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban ismertetett éves országjelentésében. A cég szakértője számos olyan okot sorolt fel, amelyek az esetlegs fel-, illetve leminősítéshez vezetnének közép távon.
A Moody’s döntésére nem tudott reagálni az árfolyam.
Németországban terjeszkednek.
A kormányerők valószínűleg feladták a települést.
Egy erős évzárás még sokat javíthat a képen.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Nagyon gyengült ma az árfolyam.
Friss podcastünkben Molnár András, a PortfoLion Capital Partners vezetője volt a vendégünk.